>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

3. prednáška:Globalizácia a chudoba

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 28. 4. 2010

Odporcovia globalizácie tvrdia, že zvyšuje chudobu a rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Pozrime sa najskôr na fakty. Podľa údajov Svetovej banky, ktorá sa problematike chudoby intenzívne venuje, došlo medzi rokmi 1981 až 2008 k poklesu absolútnej chudoby (denne menej ako 1,25 USD na hlavu) z 1,9 mld. ľudí na 1,4 mld. ľudí. Keďže svetová populácia narastala, znamená to ešte väčší relatívny pokles. Kým v roku 1981 žila v absolútnej chudobe viac ako polovica ľudstva (52 %), v roku 2008 to bola asi „len“ štvrtina (26 %). V extrémnej chudobe (menej ako 1 USD na hlavu na deň) žije dnes na svete asi 1 miliarda ľudí. Stále je to samozrejme strašne veľa, ale neplatí, že globalizácia znamená nárast chudoby.

Globalizácia priniesla pre mnohé krajiny, najmä vo východnej a južnej Ázii, ekonomický rast a rozvoj, ktorý znamenal pre stovky miliónov ľudí únik z pasce chudoby. Len v samotnej Číne sa počet ľudí v absolútnej chudobe znížil medzi rokmi 1981 a 2005 o 600 miliónov.

Svet sa v posledných desaťročiach zmenil aj z hľadiska chudoby a príjmového rozvrstvenia. Kým do osemdesiatych rokov platilo, že menej ako jedna miliarda ľudí patrila do rozvinutých krajín a takmer päť miliárd do rozvojových krajín, dnes je rozvrstvenie nasledovné – asi miliarda bohaté rozvinuté krajiny, štyri miliardy relatívne chudobnejšie, no rastúce a rozvíjajúce sa krajiny a jedna miliarda extrémne chudobných. Pre nás je povzbudzujúce, že Slovensko dnes patrí k najbohatšej miliarde, kým ešte pred dvadsiatimi rokmi sme patrili k rozvojovej väčšine.

Ako je teda zrejmé z vyššie uvedených čísiel, globalizácia celkovú chudobu  nezvyšuje, naopak, znižuje ju. Problém je však v tom, že celkové rozdiely sa zväčšujú, a to nielen medzi bohatými a najchudobnejšími, ale aj medzi takmer všetkými a najchudobnejšími. Inými slovami, problémom je najchudobnejšia miliarda, ktorej sa vzďaľuje celý zvyšok sveta. Ešte inak povedané, efekty globalizácie sú pozitívne pre 5 miliárd populácie sveta, ale pozitívne sa neprejavujú na najchudobnejšej miliarde. Ide najmä o subsaharskú Afriku, ale aj krajiny ako je Haiti, Laos, Barma, Afganistan. Na vine samozrejme nie je globalizácia.

Hlavnou príčinou ich bezvýchodiskovej situácie je začarovaný kruh korupcie, etnických konfliktov, občianskych vojen, silných záujmových skupín a podobne. Vo svojej skvelej knihe na túto tému definoval Paul Collier štyri najdôležitejšie pasce chudoby, ktoré týmto krajinám znemožňujú vymaniť sa z nej. Ide o pascu konfliktu, pascu prírodných zdrojov, pascu vnútrozemskej polohy a zlých susedov a pascu slabej vlády v malej krajine. Áno, čítate dobre, pascou chudoby je aj to, ak je krajina bohatá na prírodné zdroje. Problém je totiž v tom, že v podmienkach chudobnej africkej krajiny je potom toto nerastné bohatstvo jednak zdrojom korupcie a politickej manipulácie, jednak príjmy z jeho predaja znižujú potrebu zlepšovania vládnutia a ešte aj zvyšujú riziko štátneho prevratu kvôli získaniu prístupu k týmto zdrojom.  

Problém doterajšieho prístupu k rozvojovej pomoci týmto krajinám bol v tom, že pomoc bola buď neúčinná, alebo dokonca aj škodlivá. Problémom politickej ľavice v donorských krajinách bolo, že sa sústreďovala len na pumpovanie peňazí a odmietala to, čo je efektívne – obchod, podporu rastu, ale aj nevyhnutné vojenské intervencie. Problém pravice bol v tom, že predpokladala, že sa situácia vyrieši sama prostredníctvom globálneho ekonomického rastu a rozvoja.

Nevyriešila a nevyrieši. Naopak, ak sa situácia nezmení, môže sa stať hrozbou pre celý svet. Chce to zmenu prístupu, ten doterajší sa neosvedčil. Pumpovanie peňazí, ktorých značná časť sa rozkradne, alebo zvýši pascu závislosti, veci nerieši, tak ako ich neriešia ani aktivity rockových hviezd, aj keď sú určite dobre myslené. Collier takéto aktivity rôznych celebrít nazýva „rozvojovým bzukotom“, ktorý podľa neho predstavuje len „srdce bez hlavy“.

Ekonómka Dambisa Moyo, ktorá pochádza zo Zambie, vyštudovala Harvard a Oxford a pracovala aj pre Svetovú banku, dokonca tvrdí, že západná rozvojová pomoc je jednou z hlavných prekážok rozvoja Afriky. Argumentuje, že „pointa africkej korupcie nie je v tom, že existuje, ale v tom, že pomoc je jeden z jej najvýznamnejších zdrojov.“ A na tom mieste sa Dambisa Moyo pýta: „Čo by sa stalo, keby jedna africká krajina za druhou dostali telefonát od donorov, že do piatich rokov sa zavrú kohútiky s rozvojovou pomocou? Zomrela by Afrika od hladu? Sotva. Skôr by dostala možnosť zastaviť špirálu korupcie, násilia a úpadku.“ (citované podľa recenzie Rada Baťa: Bono, ruky preč od Afriky).

 

Pozn.: Správne odpovede na niektoré otázky z testu nie sú zámerne obsiahnuté v texte prednášky. Dôvodom je snaha motivovať študentov k doplnkovému samoštúdiu a čiastočne tak (ako vyplynulo z reakcií a požiadaviek študentov) zvýšiť náročnosť testových otázok.

Diskusia

Počet príspevkov v diskusii je 9. Zobraziť celú diskusiu.

Pavol Škulavík

Zaujimalo by ma ci aj ti chudobni vitia tento problem tak isto ako bohati ktori skor vidia prilezitost ako zarobit na tych chudobnych tym ze tam dovezu svoje fabriky. Ak ich bolo v 1981 viac ako polovica tak nechapem preco sa dalej rozmnozuju. Ved ked nemam co do ust tak nespravim dalsi hladny krk. Asi im vyhovuje ze ich zapadne vlady dotuju financiami a potravinami a tym likviduju miestnych podnikatelov, lebo sak kto dokaze konkurovat jedlu a peniazom zadarmo? ja byt africky domorodec ktoremu OSN/UNICEF a boh vie kto este posle jedlo alebo boh vie co este, tak ma do roboty nikto nedostane. A nato aby OSN mala tie prostriedky, musi ich niekde vziat a tie vezme z dani.

Zapadne krajiny ako USA ,UK, Kapan povazujete za bohate aj s tym ich obrovskym dlhom? (a je jedno ci je to dlh federalnej vlady alrbo korporatny alebo obyvatelov)

ja som za slobodny-volny trh ako je definovany Rakuskou ekonomickou skolou, a nie za to co tu mame teraz.

28.05.2014 | 10:08:54
Marek Janda

Mal som identicku otazku ako pan Pastucha, nakolko mi prijde velmi skresane porovnavat dolar a jeho kupnu silu z roku 1981 k dnesnemu dnu, resp. 2010, pri takom kvantitativnom uvolnovani ake FED robi ...

20.11.2011 | 16:48:00
Radomir Pastucha

Chápem to správne, že jeden dolár z roku 1981 sa používa aj pre rok 2010 bez ohľadu na infláciu, ktorá nastala za ten čas? Je jasné, že dnes ma jeden dolár inú hodnotu ako v roku 1981. Vid viac tu

http://www.measuringworth.com/uscompare/result.php?use[]=DOLLAR&use;[]=GDPDEFLATION&use;[]=VCB&use;[]=UNSKILLED&use;[]=MANCOMP&use;[]=NOMGDPCP&use;[]=NOMINALGDP&year_source=1981&amount=1,25&year_result=2011

Možno ak by sa zisťovalo koľko ľudí žije pod 1,25 dolára ( z roku 1981 navýšeného o infláciu do roku 2010) tak ten počet ľudí v absolútnej chudobe by bol o niečo vyšší.

27.09.2011 | 00:02:04
Michal Kyselica

Absolutna chudoba je ked clovek zije z 1 az 2 dolarov denne a momentalne 2.8 miliardy ludi zije v absolutnej chudobe

17.08.2011 | 00:48:57
Branislav Klimo

Dobrý deň pán Tašík,
súhlasím s Vami, že je obtiažne definovať termín “rozvojové krajiny”, ale asi obaja nechceme, aby tento podľa môjho názoru vydarený projekt prehupol do slovíčkarenia a tým stal aj miestom zbytočných hádok.
Nechám to už na ostatných, pre akú odpoveď sa v danom teste rozhodnú, ale ak si mám vybrať medzi bohatou rozvojovou krajinou a rozvojovou krajinou…tak myslím, že pod pojmom rozvojová krajina si predstavíte skôr krajinu s nízkym životným štandardom, vysokou úmrtnosťou, nezamestanosťou a žiadnou fiškálnou politikou… a tam našťastie Slovensko nepatrí wink

05.02.2011 | 20:54:31