>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

2. prednáška:Dlhová kríza

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 2. 3. 2011

V druhom trimestri našej univerzity sme si vysvetlili, ako a prečo vznikla svetová globálna finančná kríza, ktorá naplno prepukla na jeseň 2008 a následne sa zmenila na globálnu ekonomickú krízu, ktorá zasiahla svet v roku 2009.

Alexander Bugala

A statna dochodkova spolocnost tu existuje. Je to prvy pilier, ktory prave kvoli demografickej krize nie je schopny dlhodobo fungovat bez coraz vacsich dotacii zo statneho rozpoctu a teda zvysovania dani a odvodov. Riesenim je, ze si kazdy bude sporit sam na seba. Co je na tom zle? Ved dochodkove spolocnosti mozu nakupovat a aj nakupuju statne dlhopisy. A okrem toho statne dlhopisy maju z dlhodobeho hladiska ovela horsiu vynostnost ako akcie.

29.05.2011 | 15:52:51
Alexander Bugala

TOMÁŠ JANÍK> Irsko malo problem s bankovym systemom, ktory zle investoval peniaze. A sucasne riesenie dlhovej krizy je prave o tom, ze im poskytneme peniaze a tym im predlzime cas, ktory maju na potrebne reformy - skrty v rozpocte. ak by sme im tento cas neposkytli, tak by stat mohol bankrotovat ihned (v Irsku asi nie ale v Grecku urcite), co by znamenalo, ze by sa dochodky a vyplaty stanym zamestnancom vyplacali ihned ovela mensie (len za tolko penazi, kolko sa realne vyberie na daniach) a to by malo za nasledok nepokoje a mozno nastup radikalnych skupin. To nikto nechce. Cele je to o kupovani casu a dufani, ze 1. urobia nejake skrty a 2. ekonomika sa znova rozbehne a z problemov ich vytiahne znova rast.

29.05.2011 | 15:52:43
Robert Jakubec

Aj mne to hodilo ze test som absolvoval 4x a robil som ho raz:))

Maju tam nejaku chybu a dufam ze to nebude problem na ziskanie diplomu

23.03.2011 | 11:50:04
Marián Mališ

Nie som ekonóm, pokúšam sa len trochu zorientovať v tejto oblasti a za túto možnosť Vám veľmi pekne ďakujem.
Akosi sa nemôžem stotožniť s výrokom, že zadlžovanie Japonska súvisí s “tvrdošijným zotrvávaním na keynesiánskom stimulovaní a bránením trhom”. Japonci určite nie sú takí blbí, aby zotrvávali na nejakých ekonomických princípoch, a pritom mali možnosť už vyše 20 rokov sledovať ich negatívne dôsledky.
Ono to súvisí jednoducho s tým, že ľudia sa mali dobre a nechcú počúvať, že si treba “utiahnuť opasky”, aby nedopadli ešte horšie. A politici (či lepšie politickí kaskadéri) ich nechávajú v tom a zatiaľ sa priživujú. A keď to praskne - vyhovoria sa predsa na tých pred nimi.

09.03.2011 | 20:50:15
Simona Záhumenská

Dobrý deň,
dnes som sa prišla pozrieť na stránku, či nepribudla 3. prednáška a pri prednáške o Dlhovej kríze som našla poznámku, že test som absolvovala už 2x. Zaujímalo by ma, prečo je to tak, keďže spomínaný test som robila iba raz, a to v stredu 2. marca 2011 v dopoludňajších hodinách? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

09.03.2011 | 10:48:30
Tomáš Janík

Mal by som este jednu otazku k dlhovej krize. Je spravodlive, ze sa pridelovanie pomoci urcuje podla miery zadlzenia krajiny? SR ma malu mieru zadlzenia len preto, ze tu viac ako 65%ludi ma mensi prijem ako 500eur a priemerny dochodok je 350eur. Ale co brani Irsku znizit si svoju zivotnu uroven, ktora je trikrat vacsia ako na Slovensku a tym splatit svoje dlhy?
Zachrana eura vobec nie je zachrana eura, ale je to len udrzanie stoj co stoj vyssej zivotnej urovne v zapadnych krajinach.

06.03.2011 | 10:07:18
Tomáš Janík

Mna by zaujimalo, preco teda stat nezalozi statnu dochodcovsku spolocnost, ktora by kupovala slovenske statne dlhopisy. A ktora by zhodnocovala dochodky svojich sporitelov rovnakym percentom, s akym Slovensko predava svoje dlhopisy na financnych trhoch. Je nesporne, ze by rychlo vsetci sporitelia presli do tejto spolocnosti…
A len pre porovnanie za rok 2009 narastli hrube mzdy o 3%, co znamena, ze dochodky v prvom piliery by sa zhodnotili tiez o tieto 3% nebyt druheho piliera…! Takze vlada nielen, ze zhodnocuje uspory v sukromnych spolocnostiach 1%, ale este aj dusi ekonomiku, cim spomaluje rast hrubej mzdy a tym spomaluje zhodnocovanie dochodkov v prvom piliery.
Hanba.

04.03.2011 | 10:18:56
Matej Sedlák

Ospravedlňujem sa, našiel som údaj skutočne pracujúcich: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3181 a dôchodcov: http://www.socpoist.sk/pocet-vyplacanych-dochodkov—v-mesiacoch-/3150s Tam je koeficient cca 2,5.

04.03.2011 | 00:05:01
Matej Sedlák

Pán Mikloš veľmi zaujímavá prednáška, ako vždy. Mám však otázku: Ak dnes na jedného dôchodcu pripadá 5,4 pracujúcich, ako je možné že Sociálna poisťovňa tvorí dlh? Veď ak sú odvody na starobný dôchodok 18% zo mzdy, tak to je spolu 97,2%. A teda pri vyplácaní dôchodku vo výške 50% by systém mal tvoriť rezervu 47,2%, tým pádom by nemal vznikať dlh, práve naopak prebytok, ktorý sa môže ďalej použiť napríklad na rozvoj podnikania, školstva, vedy…???

03.03.2011 | 23:59:02
Tomáš Janík

Ale ved pan Miklos vy uz ste dnes zvysili odvody len nepriamo cez dane. Ludia platia vyssie dane aby zaplatili druhy pilier. A co je vyhodnejsie? Zvysit dnes odvody na ukor mensieho rastu hdp. Alebo je vyhodnejsie znizit dane a neskor vdaka tomu dosiahnut realne zvysenie prijmov a tym aj vacsi vyber odvodov pri rovnakom odvodovom zatazeni.
Ak sa nam podari v roku 2050 dosiahnut to, ze 1,8cloveka vyrobi rovnaky objem tovarov a sluzieb ako 5ludi dnes, tak demograficku krizu vobec nepocitime. Ale to by sme museli vsetky peniaze investovat do zivnostnikov a podnikov.
Jednoznacne nizsia dan a vysia produktivita prace je riesenie demografickej krizy.

http://www.noveslovo.sk/c/26546/Dochodky__pravica_sa_zbavuje_druheho_piliera

03.03.2011 | 19:17:02