>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

8. prednáška:Prečo je rast dôležitý

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 2. 6. 2010

Ekonomický rast znamená rast výkonnosti a ten, pokiaľ je dlhodobo udržaný, prináša aj rast bohatstva. Čo je to hrubý domáci produkt sme si povedali v minulej prednáške, ale pripomeňme si, že ide o celkovú hodnotu všetkých konečných tovarov a služieb vyprodukovaných v danej krajine v danom roku. Ak hovoríme o ekonomickom raste, väčšinou máme na mysli rast HDP za rok na jedného obyvateľa v stálych cenách. Stále ceny sú také, ktoré sú očistené o infláciu, teda o rast cien. Rast na obyvateľa je dôležitý preto, že ak by počet obyvateľov rástol rýchlejšie ako by rástol HDP, tak napriek takémuto rastu by krajina chudobnela.

Napriek všetkým výhradám k ukazovateľu HDP, je to určite najkomplexnejší a najvýstižnejší ukazovateľ výkonnosti ekonomiky, a teda bude celkom určite aj do budúcnosti zohrávať kľúčovú úlohu. Konečným cieľom samozrejme nie je ekonomický rast, ale rast zamestnanosti, príjmov, životnej úrovne, kvality života a v konečnom dôsledku spokojnosti a šťastia ľudí.

Avšak tieto ciele sa bez ekonomického rastu v našich podmienkach nedajú dosiahnuť. Ako sme si ukázali v minulej prednáške, existujú síce krajiny, v ktorých je miera spokojnosti a šťastia ľudí relatívne vysoká nezávisle na bohatstve, ide však o krajiny, v ktorých môžeme len ťažko hľadať inšpiráciu (Bhután, Guyana, Honduras, Guatemala, Ghana, Kostarika, Kolumbia, Surinam, Guinea – Bissau, Bangladéš, Dominikánska republika, Gambia a pod.).

Ekonomický rast znamená viac práce, rast platov v súkromnom aj vo verejnom sektore a rast prostriedkov štátu na verejnú spotrebu (zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém, infraštruktúra). Ukazuje sa, že ľudia sa obávajú práve straty práce. Tí, ktorí ju stratili majú problém nájsť si novú a sú nespokojní s kvalitou zdravotníctva, školstva, s chýbajúcou infraštruktúrou, s kvalitou verejných a sociálnych služieb.

Preto vyriešenie týchto problémov a zlepšenie situácie v oblastiach, s ktorými sú ľudia nespokojní, si bude vyžadovať najmä (určite však nie len), obnovenie vysokého, ale aj udržateľného ekonomického rastu.

Krajiny ako je Írsko, Južná Kórea, Singapur, či Taiwan sa dokázali v priebehu dvoch – troch desaťročí vyšvihnúť z chudobných rozvojových krajín na vyspelé a bohaté práve vďaka vysokému ekonomickému rastu. Na ilustráciu toho, aký je rast dôležitý, si porovnajme, aký čas potrebuje krajina na zdvojnásobenie svojho HDP pri rôznej miere ekonomického rastu. Pri 2% raste ročne je to 35 rokov, pri 5% ročnom raste je to 15 rokov a pri 10% raste je to len 7 rokov. Áno, aj za krátke obdobie siedmych až desiatich rokov, sa dá zdvojnásobiť hrubý domáci produkt.

Írsky príklad je dôkazom toho, že sa to dá aj v európskych podmienkach. Najlepšie to ilustrujú dve obálky prestížneho ekonomického týždenníka The Economist, ktoré sa venovali Írsku.  Tá prvá, z roku 1988 označovala Írsko ako „Najchudobnejšie medzi bohatými“ (Poorest of the Rich) a o necelých desať rokov, v roku 1997 už na obálke svietil nápis „Keltský tiger: európske žiariace svetlo“ (Celtic Tiger: Europe´s shining light).

Pri týchto číslach si treba uvedomiť, že svetová ekonomika rastie v posledných desaťročiach priemerne ročne o 3,5% až 4%, pričom priemerný rast vyspelých krajín je nižší (okolo 2,0% – 2,5%) a rozvojových a rozvíjajúcich sa krajín vyšší (4,0% - 4,5%). Výnimkou bol samozrejme, krízový rok 2009, kedy svetová ekonomika poklesla asi o 1%, pričom vyspelé krajiny padli až o 4% a v rozvojových sa rast znížil na +2%.

Ak predpokladáme v pokrízovom období obnovenie tempa rastu z posledných desaťročí (čo sa nemusí ukázať ako reálne), tak je zrejmé, že ak chceme pomerne rýchlo dobiehať vyspelé krajiny v ekonomickej úrovni, naše tempá rastu by mali byť vyššie ako 5%.

V tejto súvislosti je taktiež dôležité podotknúť, že v podmienkach slovenskej ekonomiky je možné zabezpečiť výraznejšie vytváranie nových pracovných miest, len ak je ekonomický rast vyšší ako 4%.  

Ako sa dá ekonomický rast urýchliť a aké pozitívne výsledky to pre krajinu a jej občanov prináša, sme mali možnosť presvedčiť sa aj na vlastnej skúsenosti. Reformy, ktoré sa na Slovensku uskutočnili v rokoch 2002 – 2006 prilákali nových investorov a naštartovali vysoký ekonomický rast (10,4% v roku 2007), ktorý priniesol rast zamestnanosti a rast životnej úrovne. Najlepšie o tom svedčia údaje o počte nezamestnaných. Kým v roku 2001 bolo na úradoch práce registrovaných na Slovensku 533 652 uchádzačov o zamestnanie, v máji 2008 to bolo už len 222 260. Potom, najmä vplyvom krízy, začal ich počet znovu rásť a na jar 2010 dosiahol takmer 400 000 (396 205). Toto číslo výrazne neznížime, ak nebudeme schopní obnoviť ekonomický rast a obnoviť ho na úrovni vyššej ako 5% ročne. Aj preto je rast dôležitý.

 

Pozn.: Správne odpovede na niektoré otázky z testu nie sú zámerne obsiahnuté v texte prednášky. Dôvodom je snaha motivovať študentov k doplnkovému samoštúdiu a čiastočne tak (ako vyplynulo z reakcií a požiadaviek študentov) zvýšiť náročnosť testových otázok.

Diskusia

Počet príspevkov v diskusii je 8. Zobraziť celú diskusiu.

Pavol Škulavík

ako mozem hovorit ze cena je stala ked cenu vyrobku musim ocistit o inflaciu? Ak cena niecoho rastie lebo raste inflacia a ta je sposobena narastom menovej bazy tak cena neni ta ista. Ja povazujem za stalu cenu taku ktora sa v case nemeni. Cena by sa mohla povazovat za stalu ak by aj mzda rastla s inflaciou.

Inak v tomto kontexte inflacia sa javy ako zbytocna, lenze nieje lebo zbavuje stat dlhov, zial aj obyvatelov uspor :(

29.05.2014 | 14:13:13
Pavol Škulavík

politici aby ukazali ze rast HDP je dolezity su na to si schopny aj pozicat, samozrejme ze oni ten dlh nesplatia ale obcania cim ich ochudobnuju. vid priklad http://www.zerohedge.com/news/2013-09-12/five-years-later-18-dollars-debt-every-dollar-gdp-total-g7-debtgdp-440

usa si musi na rast 1$ HDP pozicat 18$, to je nonsense. Ako moze ekonomika rast donekonecna na konecnej planete? Komu bueme stale exportovat viac a viac? ak p. Miklos chce rast o 10% rocne, to znamena ze 110% sa o rok stava 100% a treba rast o 10% cize rodiel medzi 2 rokmi je (110*110)/100=121% a o rok sa tychto 121% stava zaklad pre dalsi rast o 10%. Toto prehriatie ekonomiky sposobi to ze pride recesia. Takyto rast v usa sposobil Expert na recesie p. Bernanke a pred nim Greenspan.

mainstreamovi ekonomovia povazuju nulovy rast (coz je len to ze produkujeme to iste co pred rokom) ako nieco zle :(

29.05.2014 | 14:01:53
Pavol Škulavík

tato prednaska sa mi nepaci, HDP je ukazovatel o nicom, je to modla pre Keunesianskych ekonomov, do rastu ekonomika sa zapocitavaju aj vydavky statu :( to akoze ked stat zamestna z dani ludi (ktore im mimochodom zobral nasilim, no skuste nezaplatit dane) nezamestnanych napriklad vykopanim a naslednym zahrabanim jamy tak minie peniaze, porastieme ale nebude to mat ziaden pozitivny dopat na bohactvo naroda. Ak chcete porozumiet tolko ospevovanemu HDP tak odporucam nasledovne clanky lebo main-streamovo ekonomicka definicia prezentovana p. Miklosom je onicom.


http://www.mises.cz/clanky/nesnesitelna-lehkost-rustu-hdp-700.aspx
http://www.mises.cz/clanky/nabozenstvi-jmenem-hdp-235.aspx
http://devian.cz/2011/skutecny-rust-falesny-prorok-hdp/

29.05.2014 | 13:30:04
Branislav Klimo

Dobrý deň,
inflácia: šťastnejšie je napísať, že je to rast cenovej hladiny ako cien..
...a otázka ohľadom vytvárania pracovných miest, no smile podľa Vašej prednášky ak je rast HDP vyšší ako 4%, je výraznejší rast nových pracovných miest..teda dobre vieme, že aj pod 4% sa vytvárajú pracovné miesta a asi je treba reformulovať otázku..takto by bola správnejšia odpoveď tá 0.
B

16.02.2011 | 13:30:52
Ján Lipák

Ja bz som chcel vediet dvovody, preco citujem: v podmienkach slovenskej ekonomiky je možné zabezpečiť výraznejšie vytváranie nových pracovných miest, len ak je ekonomický rast vyšší ako 4%.
odkial to vieme a ako to funguje, preco je to tak?

03.12.2010 | 18:33:00