Mýtus konštantného objemu práce (Lump of labour fallacy) je jeden zo základných mýtov v rámci ekonómie. Zakladá sa na mylnom predpoklade, že v rámci jednej ekonomiky existuje daný a stabilný objem práce, ktorú je potrebné spraviť, a ktorý sa dá rozdeliť medzi obyvateľstvo rôznymi spôsobmi aby sa vytvorilo viac alebo menej pracovných príležitosti.
Jedným z príkladov takéhoto uvažovania je – ak by firmy obmedzili pracovnú dobu svojim pracovníkom, mohli by prijať viac ľudí a zvýšiť tak celkový počet zamestnancov bez zvyšovania nákladov alebo negatívneho dopadu na celkovú produktivitu. Takéto opatrenie by teda malo viesť k zníženiu nezamestnanosti.
Už v roku 1891 popísal ekonóm D.F. Schloss tento jav. Vysvetlil, že v takom prípade je potrebné znížiť mzdu zamestnancov (čo nie je v akejkoľvek situácii veľmi populárny krok), inak toto opatrenie povedie tiež k nárastu ceny výrobku/tovaru. Okrem toho - nie všetky pracovné náklady sú závislé od počtu odpracovaných hodín. Fixné náklady pre zamestnávateľov ako najímanie a tréning zamestnancov môžu byť podstatnou súčasťou nákladov – preto veľa firiem si nemôže dovoliť nahradiť prijať dvoch zamestnancov na čiastočný úväzok a bude preferovať jedného na plný úväzok. Tým pádom skrátenie pracovného týždňa môže viesť k zvýšeniu priemernej ceny jednotky produkcie (unit of output) a spôsobiť to, že firmy si budú kupovať menej hodín práce.
Ďalším, dnes častejšie používaným príkladom tohto mýtu, ktorý vysvetľuje britské Conservative Policy Forum, je situácia, keď sa argumentuje, že ak by sme prepustili starších zamestnancov, bude viac práce pre mladších. Avšak aj tento príklad je mylný nakoľko pracovný trh dokáže expandovať a nie je fixný. Pretože čím viac ľudí pracuje, tým viac zarábajú, tým viac míňajú peniaze a tým zvyšujú dopyt po službách a tovaroch – inými slovami – po práci.
Tento argument sa bohužiaľ presadil v západnej Európe počas 70. a 80. rokoch. Keď snaha riešiť dôsledky ropných šokov tradičnými metódami zlyhali, zamerali sa mnohé západné vlády na znižovania nezamestnanosti cez odčerpávanie pracovnej sily z trhu prostredníctvom predčasných dôchodkov či uľahčeného prístupu k invalidite. V 90. rokoch sa pohľad verejnej politiky začal meniť a aj pre uvedomenie, že vzhľadom na demografickú krízu je znižovanie nezamestnanosti cez vytesňovanie produktívnych zamestnancov z trhu práce úplne kontraproduktívne a dlhodobo nevedie ani k vyššej zamestnanosti, ani k nižšej nezamestnanosti.
Posledný príklad, kde tento mýtus pôsobí trochu iným spôsobom, je príklad technologického pokroku, s ktorým sa spája strach z prepúšťania zamestnancov, ktorých práca bude nahraditeľná strojmi s vyššou produktivitou a nižšími nákladmi. To povedie k tomu, že práce bude čoraz menej. Avšak podľa Davida Autora a Lawrenca Katza je aj prepojenie technologického pokroku s týmto fenoménom dokázateľne chybné. Zatiaľ čo technologický pokrok napr. v poľnohospodárstve naozaj znížil počet ľudí pracujúcich v tomto odvetví, je to práve technologický pokrok, ktorý vedie k vyššej produktivite, vyšším príjmom a k vytvoreniu nových produktov a služieb a teda presunutiu zamestnancov z jedného odvetvia do druhého. Tento príklad zároveň pekne ilustruje omyl kompozície z prvej prednášky – zovšeobecňuje skúsenosť jedného odvetvia na celú ekonomiku a tým sa dopúšťa chyby.
V dlhodobom meradle sa ceny a platy nastavia, aby odrážali technologický pokrok, ponuku a dopyt a pracovné príležitosti sa vytvoria tam, kde sú potrebné. V krátkodobom meradle je treba ekonomike pomôcť cez správnu makroekonomickú politiku. Pri pohľade na históriu alebo prierez rôznymi krajinami vidíme, že neexistuje fixný objem práce, ktorý sa dá distribuovať medzi obyvateľov.
Zároveň treba uviesť aj škodlivé následky tohto mýtu. Sú nielen o vytláčaní starších ľudí z trhu práce v mene urobenia miesta mladým, ale tento mýtus môže byť podľa Paula Krugmana zodpovedný za nasledujúce dva efekty. Prvým je zvýšená miera fatalizmu. Ak politici a verejnosť veria, že tvorba nových miest nie je možná, tak prestanú vyvíjať tlaky na lídrov za účelom nájdenia nových riešení problému nezamestnanosti. Druhým možným dôsledkom je nárast protekcionizmu. Keďže uvažovanie podľa tohto mýtu nesie so sebou politickú paralýzu (policy paralysis), ak verejnosť verí v to, že ekonomika nie je schopná vytvoriť nové pracovné pozície tak bude požadovať aby sa tie pozície čo ešte zostávajú voľné chránili pred konkurenciou (hlavne rozvojovými krajinami atď.).
Celkovo možno zhrnúť (využívajúc klasickú učebnicu Samuelsona a Nordhausa (1989))[1], že predpoklad o fixnom množstve platenej práce je chybný, lebo ekonomika má mechanizmy, vďaka ktorým sa dokáže prispôsobiť a vytvárať miesta pre tých, čo chcú pracovať. A ak ich nevie, tak treba liečiť podstatu, lebo samotné delenie práce nepomôže. To je dôležité najmä na Slovensku, kde nás trápi dlhodobo pomerne vysoká nezamestnanosť. Videli sme v rokoch 2004-2008, že nezamestnanosť klesla zásadne (z 20% na 7%), keď sa urobili reformy a rástla ekonomika, nie keď sa delili miesta.
Odporúčaná literatúra
[1] Samuelson, Paul & Nordhaus, William (1989) Economics 13th Edition, New York: McGraw-Hill. p. 687
Diskusia
Počet príspevkov v diskusii je 8. Zobraziť celú diskusiu.
Pán Beblavý,
neviem odkiaľ ste čerpali túto tému, avšak tento mýtus predpokladám si osvojili politici, nie občania.
V období všetkých vlád, v ktorých bola Vaša strana sa robili také čistky na úrovni verejnej správy ako aj podnikov so štátnou účasťou, aké neboli snád nikdy predtým. A čím nižšie preferencie mala Vaša strana, tým boli personálne dosadzovanie Vašich známych brutálnejšie a hlbšie do organizačných štruktúr. O odbornosti nie je možné ani len okrajom uvažovať, pretože na 90% miest nebolo urobné žiadne ani len formálne výberové konanie.
Vaša prednáška sa mi zdá ako zlodej kričí na ludí, pozrite sa, ako oni kradnú...
Vaša teória o fungujúcom trhu, ako ste ho prezentoval v tejto prednáške, snád by fungoval len v marxistickej teoriu kapitalizmu… nie v realite.
K tym novym profesiam na portali profesia.sk len tolko, ze v mnohych pripadoch ide len o atraktivnejsie pomenovanie tych profesii, ktore tu uz boli. Ja robim uz niekolko rokov pocitacoveho technika, ibaze sa to pokazde vola inac. PC technik, IT specialist, IT support…
Taku upratovacku tam tiez nenajdete, asi len ako manazerku cistoty
Samozrejme, ze vznikaju i nove profesie, ale umerne so vznikom novych technologii, ci novych odvetvi. Ale statistikou podla mnozstva druhov profesii na trhu prace z portalu profesia.sk by som sa radsej neohanal.
Bola to zaujimava prednaska, z trocha ineho pohladu na vec ako to vidim ja. Niekedy mam totiz pocit, ze sa vytvara kopec pracovnych miest aj nasilu. Nazval by som to ako KANCELARSKY PLANKTON. Zazil som pocas civilnej sluzby na ekonomickej univerzite, ze sme boli traja pocitacovy technici ktory realne makali a cele deviate poschodie su len kancelarie s ludmi co mi sefovali, ich sekretarky, nadriadeny mojich nadriadenych a ich sekretarky. Sak ako dobre mi bolo, len sa mi kopec ludi zdalo byt nevyuzitych, no hlavne ze boli do poctu…
Politickú paralýzu vidí verejnosť v klientelizme a dosadzovaní rodinných diletantov aj sdku na štátnozamestnanecké miesta. Je choré, keď na daňový úrad na miesto s predpísaným VŠ vzdelaním a odbornou praxou sa dosadí krajčírka, manželka generálneho riaditeľa na ministerstve, za daňovú kontrolórku sesternica poslankyne parlamentu, keď zlyhá, urobia z nej riaditeľku úradu práce, keď aj tam zlyhá, šupne sa na ústredie. Čo máme požadovať v tomto prípade p. Beblavý, keď dr sr takýchto diletantov ochraňuje?
Dobry den pani/slecna Forisekova,
vami spominana otazka o dopade mytu konstantneho objemu prace na obchod je zamerana na efekt v ramci obchodu, ktory je vyvolany spominanym mytom. Ak by tento mytus neexistoval, tak by bol efekt na obchod nulovy. V ramci otazky sa vsak pytame na obchod v zmysle aktivity a tvrdeni, ktore sprevadzaju suboj medzi konkurenciou.
Je mi luto pokial doslo k nedorozumeniu.