V predchádzajúcej prednáške sme hovorili o veľkej sile zotrvačnosti, čo sa týka bohatstva národov a dohodli sme sa, že si povieme viac o výnimkách z tejto zotrvačnosti. Pozrieme sa na prípady ázijských tigrov a Írska, ktoré prekonali zotrvačnosť a dostali sa zdola nahor, aj na Argentínu a Československo, ktorým ani zotrvačnosť nezabránila prepadnúť sa zhora nadol…
s tym sa neda len suhlasit, myslim s tym zaverom aspon, co bolo pred 50-100 rokmi mi je jedno
Dobry den,
stale som vsak nenasiel odpoved na otazku, ako to, ze ludia hovorili, ze si pred koncom studenej vojny mohlo dovolit viac, nez teraz. Dokonca aj v TV - tusim na markize, alebo JOJke- bolo, ze zivotnu uroven z CSSR 1989 sme dosiahli az v roku 2007(+-rok, presne si nepamatam)
Pisali ste, ze HDP bolo vtedy strasne nizke, ako si to mam vysvetlit? Viem, ze stat subvencoval niektore ceny, ale to len u ZAKLADNYCH potravin… Takze tym to nie je…
Dakujem
Prekvapuje ma, že sa vôbec nezohľadňuje vliv teechnologického pokroku. Podľa mňa práve technicky a technologický pokrok a schopnosť a možnosť krajiny si ho osvojiť rozhodujúcou mierou prispieva k schopnosti produkovať a exportovať.
Význam niektorých technológii a zdrojov zaniká alebo klesá, s nimi aj exportná schopnosť krajiny.
Nové technológie môžu vyžadovať aj nové zdroje.
Krajiny, ktoré tieto zdroje majú a sú schopné rýchlo prijať nové technológie bohatnú.