Keď som pred vyše rokom s niekoľkými kolegami pripravoval a rozbiehal projekt UPMS, mal som dosť malú dušičku, ako to všetko dopadne. Išli sme do niečoho nového, dovtedy na Slovensku nevyskúšaného a mnohí to považovali skôr za predvolebný marketingový ťah, ako za seriózny dlhodobý projekt.
Mal som obavy aj o to, koľko ľudí zareaguje a prihlási sa, a či záujem o pár týždňov neopadne.
Našťastie, moje obavy sa nepotvrdili. Naopak, projekt bol od svojho začiatku prijatý nadmieru pozitívne. Dodnes stránku UPMS navštívilo a prednášky sledovalo takmer 5 000 študentov, 652 z nich úspešne absolvovalo všetkých 24 testov a stali sa absolventmi prvého ročníka UPMS.
Celý prvý ročník, teda 24 prednášok troch trimestrov, som pripravil a odprednášal osobne. Bola to pre mňa veľká zábava, potešenie, ale aj poučenie, pretože som si musel veľa vecí naštudovať a ozrejmiť, aby som nepísal nepodložené veci. Zároveň to bolo popri mojej terajšej pracovnej vyťaženosti aj dosť náročné. Chcem tento projekt budovať ako dlhodobý nástroj zvyšovania informovanosti ľudí o problémoch a súvislostiach slovenskej, európskej, ale aj svetovej ekonomiky a zároveň chcem neustále zvyšovať aj kvalitu ponúkaných prednášok. Preto som sa rozhodol, že do projektu prizvem renomovaných slovenských ekonómov, ktorých si veľmi vážim pre ich vzdelanie, prehľad a skúsenosti. Oslovil som zatiaľ Ľuda Ódora, Mira Beblavého, Martina Bruncka, Rolanda Ižipa, Juraja Karpiša a Jána Tótha, a všetci s participáciou na tomto projekte súhlasili.
Prvý trimester druhého ročníka UPMS si pre vás pripravil Ľudo Ódor na tému Ako ozdraviť verejné financie tak, aby zase neochoreli. Ľudo je v tejto téme naslovovzatý odborník. Dnes pracuje ako poradca premiérky a môj poradca. Spolu s Michalom Horváthom pripravili už pred pár rokmi na túto tému štúdiu, ktorá sa stala základom návrhu zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Ten predložím v najbližších týždňoch na rokovanie vlády a potom do parlamentu.
Myslím, že téma prvého trimestra druhého ročníka logicky nadväzuje na témy prvého ročníka. V prvom trimestri prvého ročníka sme rozoberali globalizáciu, bohatstvo, chudobu, ekonomický rast. V druhom trimestri sme sa zaoberali témou globálnej finančnej a ekonomickej krízy z pohľadu rakúskej a keynesiánskej školy a v treťom trimestri nás zamestnávali problémy dlhu a dlhovej krízy a eurokrízy. Viackrát som zdôrazňoval, že nevyhnutným predpokladom zdravého ekonomického vývoja sú zdravé verejné financie a udržateľná výška verejného dlhu.
Téma prvého trimestra druhého ročníka logicky nadväzuje na doterajšie témy, pretože po zadefinovaní diagnózy (kde sme, prečo tam sme, čo nám je) prichádza s návrhom terapie, ale aj prevencie (čo treba robiť, aby sme sa uzdravili a už neochoreli).
Želám vám príjemné a užitočne strávené chvíle pri sledovaní prednášok UPMS.
Ivan Mikloš
odborný garant UPMS
Comments
14 comment(s). Display all comments.
Kedze sa mi prave podarilo ukoncit prvy rocnik UPMS, chcel by som skomentovat obsah. 90% testov som spravil bez citania prednasky a to priamo robenim testu. Z toho vyplyva ze staci sledovat dennu tlac, mat zakladne ekonomicke vzdelanie a je to easy. Ocakavam nieco viac ako len takyto prehlad. Bolo by dobre keby sa doplnkova literatura dala stiahnut vo forme pdf alebo priamo citat na UPMS. Kto uz dnes cita paper based literaturu? Tesim sa hlavne na dalsich ucitelov a prednasky ktore pojdu trochu viac do hlbky hlavne spornych skutocnosti…
Teším sa na ďalší ročník UPMS.
Velmi sa teším na 2. ročník, a zároveň na ďalšie poznatky, v 1. ročníku som sa mnoho nau-
čil, za čo som velmi vďačný.
Peter Filípek
Už sa neviem dočkať nových prednášok a nových zaujímavých poznatkov s novým tímom..Prajem veľa zdaru a úspechov a teším sa na ďalší pekný diplom ..
Dobrá správa. Teším sa na ďalšie prednášky.