>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

5. lecture:Banks are Behind it All

Lecturer: Ivan Mikloš | Wednesday, 10. 11. 2010

Perhaps everyone noticed that banks are always in the epicentre of every crisis. It was no different during the last global financial and economic crisis, and it is not a coincidence that the reputation of banks and bankers is at the all time low after the crisis. No wonder.
Miriama Škutkova

Veľmi dobrá prednáška. Konečne sme ,,načreli” aj do minulosti.

20.10.2013 | 11:07:22
Miroslava Tekelová

Prednáška, ktorá vám v priebehu hodiny veľmi zrozumiteľným a živým spôsobom objasní túto problematiku - v angličtine so slovenskými titulkami:

http://dotsub.com/view/2d435ee6-4a99-4cdd-b42c-e31e85dfd542

Simon Dixon - ekonóm, bývalý burzový maklér a investičný bankár, v súčasnosti sa venuje poradenskej činnosti pre finančné inštitúcie, prednáša pre študentov, absolventov vo Veľkej Británii na témy súvisiace s bankovníctvom a finančníctvom. Je ekonomickým poradcom pre organizácie ako American Monetary Institute a pre členov amerického kongresu. Jeden z najaktívnejších propagátorov reformy peňažného systému. (http://www.simondixon.org).

13.01.2011 | 12:58:04
Andrej Bajcar

Dost ma zaskočila tato prednaška, hlavne ked som videl obhajobu “ozdravenia” bánk peniazmi občanov a ich nasledným predajom von.

http://www.youtube.com/watch?v=dP5AK4TIL8w&feature=player_embedded#!

Je to možne že sa vtedy kryl ZLEGALIZOVANý TRESTNý ČIN?

nikde tu v diskusii som nenašiel reakciu p. Mikloša. Ako Grant by nam vedel objasniť par otazok tuna položených?

čo sa planuje dalej, ked sa zrazu takto verejne priznava podvod menom banky na ludoch. Bude sa pretlačat fiškalna rozpočtova politika pre celu EU z centralizovaneho Bruselu? Ako opatrenie proti nerozvažnemu a nezodpovednemu hospodareniu jednotlivých členských štatov? ??

Euro pojde dole, a ak nie, tak sa len prehlbi vazalstvo krajin k EU čo nevedie k ničomu peknemu.

10.01.2011 | 23:23:02
Miroslava Tekelová

Ďakujem, touto prednáškou začala byť táto univerzita zaujímavá.

Je veľmi potešujúce vidieť každého ďalšieho ekonóma a politika, ktorý začne verejne hovoriť o skutočnom základe ekonómie - peniazoch a spôsobe ich tvorby, a nebojí sa verejne prehlásiť, že súčasný systém čiastočných bankových rezerv je ZLEGALIZOVANÝ TRESTNÝ ČIN.

Vo Veľkej Británii sa o tom našťastie hovorí už aj v parlamente - http://www.penaznareforma.sk/britski-poslanci-predlozili-navrh-na-penaznu-reformu-v-parlamente

26.12.2010 | 19:14:55
Ľuboslav Majer
05.12.2010 | 21:38:20
Peter Kőrtvélyessy

Chcem sa opýtať, nie je pravdou, že Glass-Steagallov zákon a teda najmä rozdelenie bánk na investičné a vkladové bol niekoľko rokov pred krízou, myslím, že za Clintona zrušený?

PS: Výborné prednášky

03.12.2010 | 11:09:24
Jaroslav Čačko

Tomáš Janík to napísal pekne, ale ja vo svojom okolí počujem čudné, nepochopiteľné a neviem ešte ako ich nazvať - politické názory aj od ľudí, ktorých nepovažujem za podpriemerne inteligentných….. :D no asi viac čítajú bulvár ako ekonomické a iné “vážne” články, debaty…. a potom ich pán expremiér aj presvedčí svojimi rečičkami ... 
No ale viete ako sa hovorí “demokracia je tá najhoršia forma vlády, ale tá najlepšia akú sme vymysleli” alebo tak nejako :D
Ja sa však občas pýtam či žijeme viac v demokracii alebo viac v kapitalizme ? alebo tieto pojme nemám porovnávať ? žijeme v kapitalistickej demokracii či demokratickom kapitalizme ? už len preto sa pýtam lebo žiadna strana ani s tým najlepším rečníkom a politikom na čele nemá šancu získať viac ako 10 % bez kapitálu a bez kapitálu sú aj ľudia neslobodní, nemôžu cestovať, vzdelávať sa, ani si dovoliť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť..

17.11.2010 | 11:19:30
Pavol Pohanka

to Tomáš Janík:
krajsie by som to ani ja nenapisal. no, bohuzial, neviem si predstavit riesenie tohto problemu

14.11.2010 | 14:47:50
Tomáš Janík

Mozno ze sa politici stali rukojemnikmi bankarov, ale v sucastnosti mam taki pocit, ze inteligenti sa stali rukojemnikmi priemerne a podpriemerne inteligentnych. Kedza vdaka sucastnej demokracii vsetky hlasy su rovnocenne a priroda zariadila, ze priemernych a podpriemernych inteligentov je vacsina, tak nam vladnu ludia, ktorych si tito zvolia a nie inteligenti.

12.11.2010 | 16:28:54